Erdoğan’ın hizmetçisine müthiş torpil iddiası

Erdoğan’ın hizmetçisine müthiş torpil iddiası

Vakıfbank’ın yasadışı toner dolum tesisi kurduğu, suç duyurusu üzerine işin alel acele tasfiye edildiği, Başbakan’ın hizmetçisinin eşinin şirkete genel müdür yardımcısı yapıldığı ileri sürüldü

Tarih: 03 Mart 2013, 11:06


Vakıfbank’a bağlı şirketlerden Vakıf Pazarlama’nın yasadışı toner dolum tesisi kurduğu, suç duyurusu üzerine işin alel acele tasfiye edildiği, Başbakan’ın hizmetçisinin eşinin şirkete genel müdür yardımcısı yapıldığı ileri sürüldü. Şirkette iddialar birbirini kovalıyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na bir soru önergesi vererek, çarpıcı iddiaları gündeme taşıdı. Önergesinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını isteyen Tanrıkulu, iddiaları şöyle sıraladı:

GENEL MÜDÜRE SIFIR PASSAT

“Vakıfbank iştiraklerinden Vakıf Pazarlama A.Ş. Genel Müdürü Hüseyin Fehmi Yersel’in 2012 yılı içerisinde sıfır “Passat” marka otomobili iştirak kaynaklarını kullanarak satın aldırdığı ve makam aracı olarak kullanmakla birlikte, kişisel amaçlı olarak da kullandığı iddia edilmektedir.

KAÇAK TONER TESİSİ

“Bu iştirakin 2008 yılı sonundan 2013 yılı şubat ayına kadar Balgat ve Ankara Ostim Organize Sanayi Bölgesi’nde kayıt dışı, kanunsuz bir toner dolum tesisi işlettiği, yakın zamanda da adeta delilleri yok edercesine bu tesisi tasfiye ettiği de iddialar arasındadır.

YAŞADIŞI MAL AKTARIMI

“İddiaya göre burada çalışan üç işçi, yöneticiler hakkında suç duyurusunda bulunmuş ve halen söz konusu işçiler işten çıkartılma tehdidi altındadırlar. Bu iştirakte yine kanun dışı mal aktarımlarının gerçekleştirildiği iddia edilmektedir.”

VAKIFBANK TEFTİŞ EL KOYMUŞ

Bütün iddialarla ilgili olarak tüm devlet denetim ve teftiş organlarına ihbarlarda bulunulduğunun belirtildiği belirten Tanrıkulu, “Halen bu iştirakte Vakıfbank Teftiş Kurulu müfettişleri tarafından denetim, incelemenin sürdüğü bildirilmektedir” dedi.
 
HİZMETÇİNİN EŞİ GENEL MÜDÜR YARDIMCISI

Tanrıkulu’nun Erdoğan’a yönelttiği sorularda da çarpıcı iddialar yer alıyor. Bu iddialardan biri de Başbakan Erdoğan’ın Ankara Keçiören Subayevleri’ndeki evinde çalışan (hizmetçi) kadının eşinin Nihat Kavuncu’nun Vakıf Pazarlama Genel Müdür Yardımcılığına getirildiği. Bir diğeri ise genel müdürün eşinin şirket çalışanı gibi gösterilerek, şirketin kasasından Çin gezisine götürülmesi.

GENEL MÜDÜR ARINǒLA YEMEN’E GİTTİ Mİ?

Tanrıkulu’nun o soruları şöyle:
 
“1- Hakkında bu tür iddialar bulunan Hüseyin Fehmi Yersel’in Yemen seyahatinde Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a eşlik ettiği doğru mudur? Söz konusu iddiaları nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu kişi Yemene gitti ise hangi görevle gitmiştir?
 
2- Bu iştirakte kanun dışı mal aktarımlarının HP firmasını yanıltmak yolu ile Hüseyin Fehmi Yersel, Nihat Kavuncu ve bir önceki Genel Müdür Turgut Dedeoğlu’nun talimatlarıyla gerçekleştirildiği iddiaları doğru mudur?


BELEŞ ÇİN GEZİSİ DOĞRU MU?
 
3-Bir önceki Genel Müdür Turgut Dedeoğlu’nun 2011 yılı içerisinde Çin Halk Cumhuriyetine yapılan ticari geziyi eşini iştirakte çalışır gösteren bir belge düzenleyerek dahil ettiği doğru mudur? Bu geziye dönemin yönetim kurulu başkanı Selahattin Toraman ve diğer yönetim kurulu üyeleri neden izin vermişlerdir?

ÇİFTE MAAŞLI GENEL MÜDÜR

4- Halen bu kişinin Vakıfbank’ın başka bir iştiraki olan Vakıf Gayri Menkul Değerleme A.Ş.’ de Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmasının nedeni nedir?
 
5- Vakıfbank iştiraki olan Vakıf Pazarlama A.Ş.’de Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Nihat Kavuncu’nun eğitim düzeyi nedir? Bu şahıs eşi Başbakanın Keçiören’deki evinde görev yaptığı için mi genel müdür yardımcısı yapılmıştır? Bu kişiye neden makam aracı tahsis edilmiştir?
 
6- İştirak Genel Müdürü Hüseyin Yersel 2012 yılı içerisinde sıfır model “Passat” marka bir aracı neden satın aldırmış ve makam aracı olarak kullanmıştır? Halen kullanmakta mıdır? Böyle bir otomobil iştirak kaynakları ile satın alınmış mıdır?
 

TONER TESİSİ 3.5 YILDIR ÇALIŞIYORMUŞ

7- Vakıfbank Genel Müdürü Süleyman Kalkan bilgisi dahilinde olmasına rağmen neden Ankara Ostim Organize Sanayi Bölgesi’nde kanun dışı faaliyet gösteren toner dolum ünitesinin göreve geldikten sonra faaliyette bulunmasına izin vermiştir? Bu kişi aynı zamanda 2012 yılından itibaren söz konusu iştirakin yönetim kurulu başkanlığını sürdürmekte midir?
 
8- Kanun dışı tesis birdenbire devlet teftiş birimlerine ihbar edilince neden 2013 yılı Şubat ayında birdenbire tasfiye edilmiştir?
 
9- Bu tesis, kanun dışı faaliyette bulunduğu eski ve şimdiki yöneticileri tarafından bilinmesine rağmen neden faaliyette tutulmuştur? Bu tesis için yapılan harcamaların kanun dışı bir tesis için harcandığı bilinmesine rağmen neden yaklaşık olarak 3.5 yıl faaliyette bulunulmasına izin verilmiştir?
 

İŞÇİLERİ TEHDİT ETTİLER Mİ?

10- Bu tesiste çalışan işçilerin genel müdür Hüseyin Yersel ve Genel Müdür Yardımcısı Nihat Kavuncu tarafından işten atılmakla tehdit edildikleri doğru mudur?
 
11- Bu tesiste çalışan bazı işçilerin Hüseyin Yersel ve Nihat Kavuncu için Ankara Cumhuriyet Savcılığına işten çıkartılma tehdidi ile suç duyurusunda bulundukları doğru mudur?
 
12- Çevre Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı tarafından düzenlenen tutanaklarla bu tesis hakkında sunulan olumsuz görüşlere rağmen neden bu tesisin kapatılması için uzun bir süre beklenmiştir?”Facebook'ta Paylaş

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTWİTTER

Siyaset | Ekonomi | Güncel | Medya | Kültür/Sanat | Manşetler | Tüm Haberler |

© 2011 Gazeteciler Online "Gazetecileronline'da yayımlanan haberler kaynak gösterilerek kullanılabilir." Web Design:ED