AKP, Suriye'de "yeraltından" çıkıyor

AKP, Suriye'de

AKP, Suriyeli devşirme muhaliflerin toplantısında ilk kez resmen boy gösterdi; Suriye'yi kana bulayan sözde komutanları dinledi, Özgür Suriye Ordusu'nun Türkiye'de büro açacağını duyurdu

Tarih: 03 Ocak 2013, 13:10


AKP Hükümeti’nin, Suriye’de muhalefete her türlü desteği verdiği bilinmeyen bir olay değil. Ancak AKP, Suriyeli devşirme muhaliflerin toplantısında ilk kez resmen boy gösterdi; Suriye'yi kana bulayan sözde komutanları dinledi, Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) Türkiye’de büro açacağını duyurdu.

Yurt gazetesinin haberine göre; Suriyeli muhalif komutanlar, Gaziantep'te Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı'nın ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda bir araya geldi. Toplantıya AKP Gaziantep İl Başkanı Ahmet Uzer ile AKP’li Şehitkamil İlçe Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu da katıldı.
 
MUHALEFETİ TOPARLAMAYA ÇALIŞMANIN İTİRAFI
 
Toplantıya ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulunan Vakıf Başkanı Turgay Aldemir, sivil toplum örgütleri olarak Suriye'de mücadeleyi yürüten grupların temsilcilerini, ilim adamlarını ve cephe komutanlarını Gaziantep'te bir araya getirdiklerini söyledi.

Toplantıda temsilcilerin çalışmalarını ve ihtiyaçlarını anlattığını belirten Aldemir, şöyle devam etti:

“22 aylık direniş adına birçok kişi konuştu. Biz, doğrudan cephede bu işleri yürüten mücahitlerin konuşmasını istedik. Sivil toplum örgütleri olarak Suriye'de mücadeleyi yürüten grupların temsilcilerini, ilim adamlarını ve cephe komutanlarını Gaziantep'te bir araya getirdik. 50 yakın cephe komutanını bugün Gaziantep'te ağırladık. Mücadelenin seyrine dair, yaşanan sıkıntıları birinci ağızdan dinledik. Masanın etrafından bir araya gelerek sorunu taraflarıyla beraber konuştuk. Sınırları ortadan kaldırdık, doğrudan yüreklerimizi ortaya koyarak bu kardeşlerimizle Suriye'deki özgürlük mücadelesinin serüvenini paylaştık.”


Aldemir, Suriye'deki gruplar arasındaki bağı güçlendirmek istediklerini, toplantıların belirli aralıklarla devam edeceğini sözlerine ekledi.

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu ise Türkiye'de bulunan Suriyelilerin ihtiyaçlarının sistematik şekilde karşılandığını, sınır ötesindekilerin de ihtiyaçlarının planlı bir şekilde düzenlenmesi gerektiğine işaret etti.

YARDIM GÖRÜNTÜSÜ YÖNETİYORLAR

AKP Gaziantep İl Başkanı Ahmet Uzer ise muhalifleri yardımların yerine ulaşması için topladıklarını iddia etti hem de Suriye’de 60 bin kişinin ölümünden sorumlu olan sözde muhalefete “Sizleri tek vücut, tek yumruk olarak görmek istiyoruz” dedi.

Uzer’in sözleri şöyle:

“Bu konuda sıkıntılarımız var. Suriye'den gelen herkesi tanımıyoruz. Herkes bir şekilde yardım istiyor. Bu konuda yardımın yerine ulaştığından emin olmamız lazım. Yardımların sağlam bir şekilde ulaşmasına önem veriyoruz. Bunun temini için de Dışişleri Bakanımızla da görüştük. Gaziantep'te Hür Suriye Ordusu'nun veya Suriye muhalefetinin irtibat bürosunun açılması için çalışma yapıyoruz. Bu büro için yer aramaya başladık. Biz sizleri parça parça değil, tek vücut, tek yumruk olarak görmek istiyoruz.”Facebook'ta Paylaş

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTWİTTER

Siyaset | Ekonomi | Güncel | Medya | Kültür/Sanat | Manşetler | Tüm Haberler |

© 2011 Gazeteciler Online "Gazetecileronline'da yayımlanan haberler kaynak gösterilerek kullanılabilir." Web Design:ED