Alevi türbesinde AKP'li densizliği

Alevi türbesinde AKP'li densizliği

Antalya'da bir AKP'linin ünlü Kafi Baba türbesine ezan okunsun diye hoparlör kurdurduğu, türbenin içini de mesçit gibi düzenlettiği ortaya çıktı. Dayatmacılığı tepki gören üye, bir de Alevileri "Ezan sesi duymak istemiyorlar" diye suçladı

Tarih: 22 Aralık 2011, 21:22


AKP İl Genel Meclisi Üyesi Bilal Turgut, Antalya’nın Yuvalı Köyü’nde Anadolu erenlerinden olan Kafi Baba’nın türbesine, ezan okunması için hoparlör sitemi kurdu. Alevilerin tepkileri üzerine hoparlör sökülürken Turgut, ‘‘Ezan sesini duymak istemiyorlar. Bunun vebali de onlara olsun” diye konuştu.


AKP’li İl Genel Meclisi Üyesi Bilal Turgut, Alevilerin kutsal saydıkları Kafi Baba Türbesi’ne hoparlör çekip ezan okuttu. Bölge Alevilerinin tepkisi üzerine sistem yerinden sökülerek kaldırıldı.

Finike AKP İl Genel Meclisi Üyesi Bilal Turgut, Antalya’nın Finike ilçesinin Yuvalı köyünde Anadolu erenlerinden olan Kafi Baba Türbesi’ne, ezan okunması için hoparlör sitemi kurdu. Bu arada dergâhın içini de namaz kılınacak şekilde düzenlettirdi. Olaya büyük tepki gösteren Alevi yurttaşların konuyu ilçe kaymakamlığına bildirmeleri üzerine türbenin üzerindeki hoparlör sistemi sökülerek kaldırıldı.

Alevi Dedesi Hüseyin Eriş, “Ortak yönlerimiz çok daha fazla olmasına rağmen, farklılıklarımız öne çıkarılıp insanlarımız arasında huzursuzluk yaratılmaya çalışılıyor. Bu meclis üyesi beni arayarak bir de ‘Namaza karşı mısınız’ diye soruyor. Namaz kılmak isteyen 150 metre ileri de bir cami var oraya gider ibadetinin gereğini yerine getirir. Ancak bizim inanç ve kültürümüz de bu yok. İnsanların inançlarına saygı gösterilmeli” dedi.

CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar ise olayı “provokasyon” olarak nitelendirildi. Acar, insanların inançlarına ve kutsal mekânlarına yönelik saldırıların öncelikli hedefinin birlik ve bütünlüğün bozulmasına yönelik olduğunu belirterek “Yüzyıllar boyunca çeşitli ırktan ve inançtan insanlar burada kardeşçe yaşamışlardır. Olay son derece tehlikeli ve üzüntü vericidir. Bunun bir daha tekrarlanmamasını umut ediyoruz” diye konuştu.

AKPli Finike İl Genel Meclisi Üyesi Bilal Turgut ise Kafi Baba Türbesi’nin bulunduğu yerden ezan sesinin duyulmaması nedeniyle hoparlör sistemi kurduğunu belirterek şunları söyledi:

“Burası içki içenlerin yatağı olmuştu, pislikten de geçilmiyordu. Boya, badanasını yaptırdım içini de halıyla döşettim. Tüm ibadet yerleri bizimdir. Ne var bunda bu kadar büyütülecek anlamadım. Tepki gösterdiler, hoparlör sistemini söktük kaldırdık. Ezan sesini duymak istemiyorlar. Bunun vebali de onlara olsun.”

Faruk KESKİN - CUMHURİYETFacebook'ta Paylaş

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTWİTTER

Siyaset | Ekonomi | Güncel | Medya | Kültür/Sanat | Manşetler | Tüm Haberler |

© 2011 Gazeteciler Online "Gazetecileronline'da yayımlanan haberler kaynak gösterilerek kullanılabilir." Web Design:ED