Hakkari'de 8 ayrı saldırı! 24 şehit 18 yaralı! Ankara şokta!

Hakkari'de 8 ayrı saldırı! 24 şehit 18 yaralı! Ankara şokta!

PKK terör örgütü dün gece Hakkari'nın Çukurca ilçesinde eş zamanlı olarak 8 ayrı noktaya baskın yaptı. Teröristlerin uzun namlulu silahlar ve roketatarlarla yaptığı saldırıya askerlerin anında karşılık verdiği ve çıkan çatışmaların sabaha kadar sürdüğü kaydedildi. Baskında 24 askerin şehit düştüğü, 18'inin yaralandığı açıklandı

Tarih: 19 Ekim 2011, 10:05


PKK terör örgütü dün gece Hakkari'nın Çukurca ilçesinde eş zamanlı olarak 8 ayrı noktaya baskın yaptı. Teröristlerin uzun namlulu silahlar ve roketatarlarla yaptığı saldırıya askerlerin anında karşılık verdiği ve çıkan çatışmaların sabaha kadar sürdüğü kaydedildi. Baskında 24 askerin şehit düştüğü, 18'inin yaralandığı açıklandı. Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları Hakkari’ye giderken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Kazakistan gezisini iptal etti.

Çukurca ilçe merkezindeki saldırıya eşzamanlı olarak, ilçeye 15 kilometre uzaklıkta Işıklı  Bölgesi’ne bağlı, Kekliktepe üs bölgesine Irak’tan sızan teröristler 8 koldan ağır silahlarla saldırdı. Teröristlerin Çukurca Jandarma Tabur Komutanlığı, Çukurca Asayiş Bölük Komutanlığı, Kavşak 2. Motorize Piyade Tabur Komutanlığı, Gazitepe Jandarma Sınır Komutanlığı, Barkandi ve Keklikkaya sınır tepeleri, 2. Motorize Bölük Komutanlığı, Çukurca Emniyet birimleri, Çukurca Emniyet Lojmanları’nı hedef aldı. Çukurca merkezdeki saldırının yanıltma amaçlı olduğu ve yarım saat sürdüğü belirtilirken, askeri birliklere yapılan saldırılardan sonra çıkan çatışmanın sabaha kadar sürdüğü kaydedildi.

Sekiz noktaya saldıran terörist sayısının 200 olduğu hesaplanıyor. Teröristlerin Kuzey Irak’taki kamplardan akşam saatlerinde Türkiye’ye sızdığı, baskınların gece 01.00’i bir süre geçe başladığı ifade edildi.

Baskınların ardından askeri birliklerin sıcak takibe başladı. Gece havalananın savaş uçaklarının Kuzey Irak’taki kampları vururken, askerler, sabah saatlerinde teröristlerin ardından Kuzey Irak’a girdi. Askerlerin 4-5 kilometre kadar içeriye girdiği belirtildi. Çatışmalar ve sıcak takip sırasında 21 teröristin öldürüldüğü bildirildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan şehit sayısını 24, yaralı sayısının 18 olduğunu açıkladı. Şehitlerin ağırlıklı olarak ilk baskın sırasında verildiği kaydedildi. Kekliktepe’de 21, ilçe merkezindeki ise 3 asker şehit düştüğü belirtildi.

Ancak terör örgütüne yakın ajanslar ölü ve yaralı sayısının daha fazla olduğunu ileri sürerken, Kanal 7'de gazeteci İkbal Gürpınar'ın programına telefonlar bağlanan bir anne, oğlunun kendisine neler söylediğini şöyle aktardı:

"Aradığımda oğlumun iyi olduğunu öğrendik. Oğlum 50-60 yaralı olduğunu söyledi. Haberlerde 20-30 diyorlar ama daha çok kişi varmış. iyi olduğunu söyledi. 'Çok zahiyatımız var ama ben iyiyim' dedi. Morali çok bozuktu.”

ŞEHİTLERİN İSİMLERİ

İçişleri Bakanlığı Basın Müşavirliği’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, şehitlerin isimleri şöyle:

"Jandarma Üsteğmen Murat Bek (Yozgat), Jandarma Kıdemli Başçavuş İbrahim Geçer (Konya), Piyade Astsubay Bilal Özcan (İstanbul), Piyade Uzman Çavuş Halil Özdoğru (Sinop), Piyade Uzman Çavuş Mustafa Aslan (Çorum), Piyade Uzman Onbaşı Reşit Eracan (Elazığ), Piyade Çavuş Koray Özel (Adana), Piyade Çavuş Yunus Yılmaz (Ankara), Piyade Çavuş Birol Elmas (Sakarya), Piyade Onbaşı Mesut Cengiz (Hatay), Piyade Onbaşı Mesut Kazanç (Erzurum), Piyade Onbaşı Yavuz Çoban (Aksaray), Piyade Onbaşı Fikret Özer (Samsun), Piyade Onbaşı Hüseyin Güldal (Kocaeli), Piyade Onbaşı Soner Ateşsaçan (Artvin), Jandarma Er Eyüp Çolakoğlu (İstanbul), Piyade Er İdris Çam (Kahramanmaraş), Piyade Er Fevzi Kazak (Gaziantep), Piyade Er Mehmet Çetin (Aydın), Piyade Er Süleyman Kalkan (Isparta), Piyade Er Ahmet Tunçer (Bitlis), Piyade Er Mehmet Ağgedik (Elazığ), Piyade Er Ramazan Akın (Ağrı), Piyade Er Ufuk Bozkurt (Kırklareli)"

Saldırı haberleri üzerine Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve kuvvet komutanları sabah erken saatlerde Hakkari’ye gitti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugün başlayacak Kazakistan gezisini iptal ederken, CHP Merkez Yönetim Kurulu da olağanüstü toplandı.

Milli Savunma Bakanı, İçişleri Bakanı ve Jandarma Genel Komutanı'nın katılımı ile de Ankara'da kriz masası oluşturuldu.Facebook'ta Paylaş

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTWİTTER

Siyaset | Ekonomi | Güncel | Medya | Kültür/Sanat | Manşetler | Tüm Haberler |

© 2011 Gazeteciler Online "Gazetecileronline'da yayımlanan haberler kaynak gösterilerek kullanılabilir." Web Design:ED