"Hasan Dağcı kim" tartışması

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile CHP arasında 12 Haziran seçimleri öncesinde, AKP liderinin "CHP camileri kapattı" sözleri ile başlayan cami tartışması sürüyor. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Hasan Dağcı" ismini gündeme taşıdı ve Erdoğan'a "Hasan Dağcı kim?" diye sordu

Tarih: 13 Temmuz 2011, 21:08


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile CHP arasında 12 Haziran seçimleri öncesinde, AKP liderinin "CHP camileri kapattı” sözleri ile başlayan cami tartışması sürüyor. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, dün AKP döneminde yaşanan bazı cami yolsuzlukları gündeme getirirken, tartışma platformuna Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde özel kaleminde görev yapan, şimdilerde ise işadamı olan “Hasan Dağcı” ismini taşıdı ve Erdoğan'a "Hasan Dağcı kim?" diye sordu.

Kılıçdaroğlu, dün gerçekleşen partisinin gurup toplantısında AK Parti iktidarının İzmir ve Manisa'da 22 caminin hiç yapılmayan onarımı için müteahhitlere 6 milyon lira ödediğini ileri sürdü. Kılıçdaroğlu, "Yüzüne gözüne dursun. Bu milletin vergileriyle, caminin duvarında bile yolsuzluğa göz yumuyorsun. Süleymaniye Camii'ni ibadete açtı. Din siyasete alet edilmez, kutsal bir şeydir; tartışılmaz. Süleymaniye Camii'nin onarımında da 4 milyon liralık yolsuzluk yapıldı. Bütün illerde, köylerde AKP'nin camilere olan tutkunluğunun gerekçesini anlatın. Türbe onarımıyla yolsuzluk yapıyor. Kalkmış bir de CHP'de ders vermeye çalışıyor. Sen kim, CHP'ye ders vermek kim?" diye konuştu.

HASAN DAĞCI KİM?

Başbakan Erdoğan'a yeni bir soru daha yönelten Kılıçdaroğlu, şu iddialarda bulundu:

"Şimdi Recep Tayyip Erdoğan'a bir soru soralım...

Hasan Dağcı kim? Tanıyor musun Hasan Dağcı'yı. Kendi özel kalem müdürü. Fotoğrafı da var, beraber çekildikleri. Bunu da dağıtacağız. Köy köy kahve kahve bunları anlatacağız. Kim bu Hasan Dağcı? Hasan Dağcı bir arsayı alıyor. İstanbul'un Kadıköy İbrahimağa mahallesinde bir arsa. Alış bedeli 215 milyar lira, tapusu da var elimizde. Kadıköy Belediyesi'nin yazısı da var. Bu arsa cami yeridir, diyor. Bu da İstanbul Anakent Belediye Başkanlığı'nın Meclis kararı. Cami yeri rezidansa dönüştürülüp satılıyor. Şimdi sayın Erdoğan'a soruyorum. Sen dini böyle mi yaşıyorsun?"
 
ÖZEL KALEMDEN İŞ ADAMLIĞINA

Başbakan Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde Özel Kalem Müdür Yardımcısı olarak ilk kez kamuoyu karşısına çıkan Hasan Dağcı, o günlerde, 2 Eylül 1995 tarihinde Erdoğan’ı havaalanına bırakıp dönerken Ümit Kandemir adlı vatandaşın kullandığı aracın ters yöne girmesi sonucu Kazlıçeşme sahil yolunda meydana gelen kazada yaralanmıştı. Söz konusu kazada Erdoğan’ın makam şoförü Cem Ali Deniz de yaralanırken kazaya neden olan aracın şoförü yaşamını yitirmişti.

Başbakan’ın mahalle arkadaşı olduğu da ileri sürülen Hasan Dağcı, Erdoğan’ın Başbakan olması sonrası işadamı olarak kamuoyunun karşısına çıkmaya başladı. Örneğin Sabah Gazetesi yazarı Mahmut Övür, Dağcı için 6 Kasım 2005 tarihli köşesinde şunları yazmıştı:

Eskihisar-Topçular arasında çalışan arabalı vapurların büfelerinde görev yapan biri erkek, 19 kişinin işine bayram öncesi son verilmesi kamuoyunda yankı yarattı.

İşin ilginç yanı, işten çıkarılanların ağırlıkla kadın olmaları. Böyle bir uygulamanın AB müzakerelerine başlayan Türkiye'de olması, sadece şaşırtıcı değil, aynı zamanda düşündürücü olarak da niteleniyor. Olayla ilgili bir açıklama yapılmaması da işten atılan Seher Topçu'nun söylediklerini doğruluyor. Topçu, "Alan sorumlumuz bu işletmede artık bayan çalıştırılmayacak. Kadın erkek bir arada çalışmamızı istemiyorlar." Bu işten çıkarma, dikkatleri uzun süredir İDO'ya bağlı feribotların, vapurların büfelerini işleten Trios isimli şirkete çevirdi.

Trios'un sahipleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin son 10 yılında etkili olan iki isim; Hasan Dağcı ve Nuri Yazıcı. Kulislerde Hasan Dağcı'nın şu sıralar büyük işlerle, özellikle de "demiryolu ihaleleri"yle yakından ilgilendiği konuşuluyor. Dağcı'nın vaktinin büyük çoğunluğunu Ahmet Ergün'le geçirdiği hatta bir süre önce "kutlama" için Umre'ye gittikleri de konuşulanlar arasında. Şimdi, hedef büyüten Hasan Dağcı'nın kadın çalışanların işine son verilmesiyle ilgili ne düşündüğü merak ediliyor.

Dağcı, Övür’e gönderdiği yanıtta, “Trios unvanlı şirketin hiçbir tarihte sahibi ya da ortağı olmadığım gibi, bu şirketle direkt ya da dolaylı herhangi bir bağlantım bulunmamaktadır. Anılan şirketin ortaklarını tanımıyorum ve keza bu şirkete bağlı olarak çalışan bazı kadın işçilerin işlerine son verilme nedenlerine de vakıf dahi değilim” dedikten sonra, ticari faaliyetleri konusunda şu bilgiyi vermişti:

“Metin içinde geçen Nuri Yazıcı ile birlikte sahibi olduğumuz Denizatı unvanlı şirketimizin EskihisarTopçular sefer yapan feribotların büfeleriyle ilgisi yoktur. Demiryolu ihaleleriyle yakından ilgilendiğim ve Sayın Ahmet Ergün ile Umre'ye gittiğim doğrultusundaki beyanlar da yine diğerleri gibi tamamen hayal mahsulüdür.”

ANTALYA’DA BİR MİNİ CİTY

Dağcı ismi yine o yıllarda  Antalya’da kurulu Mini City’nin Büyükşehir Belediyesi tarafından daha önce kiraya verdiği Detay Limited Şirketi’nden 7.5 trilyon liraya geri alınması operasyonunda da gündeme geldi.  Mini City, İstanbul’da oluşturulan Türkiye'nin önemli eserlerinin bir araya gelmesi ile oluşan minyatür park projesi zamanın CHP'li belediye başkanının  hoşuna gidince bir benzerinin Antalya'da yapılmasına karar verilmesiyle gündeme gelen bir projeydi.

CHP’li belediye tarafından bugünkü Mini City alanı, ortakları arasında Hasan Dağcı’nın da bulunduğu belirtilen Detay Kültür Eğitim Basım Sanat ve Turizm Sanayi Tic. Ltd. Şti. ye 31.12.2002 tarihinde 25 yıllığına kiraya verildi. Bu arada belediye CHP’den AKP’ye geçti ve Menderes Türel Büyükşehir belediye başkanı oldu. İstanbul’daki Miniatürk’ün bir benzeri olan ve Dolmabahçe Sarayı’ndan Nemrut Harabelerine, Zeus Sunağı’ndan Divriği’deki Ulu Cami’ye kadar 86 tarihi ve kültürel eserin yer aldığı Mini City, 18 Temmuz 2004 tarihinde Başbakan Erdoğan tarafından hizmete açıldı.
Ancak işler şirket açısından beklendiği gibi gitmedi. Zarar edince işletme kapandı ve satışı gündeme geldi. Ne var ki; taliplisi çıkmadı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 4 trilyon lira katkı sağlamasıyla 7.5 trilyon liraya Mini City’nin devri sağlandı.

O dönemde İstanbul Milletvekili olan Emin Şirin, Dağcı’nın Başbakan’ın eski özel kalem müdürü olduğuna ve ortağı Nuri Yazıcı ile birlikte İDO büfelerini işlettiğini gündeme getirmişti. Bu iddialardan yola çıkılarak da Mini City’nin satışında başbakanın devreye girdiği iddiaları ortaya atılmıştı.

KILIÇDAROĞL, DAĞCI İSMİNİ DAHA ÖNCE DE GÜNDEME GETİRMİŞTİ

Bu arada Kılıçdaroğlu’nun   CHP İstanbul Büyükşehir belediye başkan adayı iken de "Hasan
Dağcı kimdir?" sorusunu gündeme getirdiği,  ancak ardını getirmediği de öğrenildi.
Öte yandan Hasan Dağcı ismi, son yıllarda ünlülerle gezen işadamları arasında da yer alıyor. Geçtiğimiz Nisan ayında Seda Sayan yeni yüzü ile magazincilere poz verirken arkadaşı olarak yanında yer alan Hasan Dağcı, 2009 yılında da ünlü televizyoncu Saba Tümer ile birilikte görüntülenmişti.

Yalçın Bayer, Hürriyet’teki köşesinde 29 Eylül 2009 tarihinde yayınlanan yazısında, “Saba Tümer’in, aynı otomobilde görüntülendiği Hasan Dağcı’nın, Belediye Başkanlığı döneminde Erdoğan’ın ‘yanındaki’ Özel Kalem Müdür Yardımcısı olduğunu, boşandığı eşinin Milli Görüş ekibinin çok saygı duyduğu Emin Saraç’ın yeğeni olduğunu...” biliyor musunuz diye sormuştu. Facebook'ta Paylaş

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTWİTTER

Siyaset | Ekonomi | Güncel | Medya | Kültür/Sanat | Manşetler | Tüm Haberler |

© 2011 Gazeteciler Online "Gazetecileronline'da yayımlanan haberler kaynak gösterilerek kullanılabilir." Web Design:ED