Seçimde baskı ve sahte oy iddiaları

Seçimde baskı ve sahte oy iddiaları

Seçimler sırasında AKP ve BDP'lilerin adlarının karıştığı çok sayıda olay meydana geldi. Güneydoğu'da bazı köylerde bir kişinin tüm seçmenler adına oy kullandığı belirtilirken, Ankara Keçiören'deki sahte oy iddiaları olayların çıkmasına neden oldu. Bazı sandık görevlilerinin mükerrer oy kullandığı, sandıklara sahte oy pusulası atıldığı kaydedildi

Tarih: 12 Haziran 2011, 13:26


Seçimler sırasında AKP ve BDP'lilerin adlarının karıştığı çok sayıda olay meydana geldi. Güneydoğu'da bazı köylerde bir kişinin tüm seçmenler adına oy kullandığı belirtilirken, Ankara Keçiören'deki sahte oy iddiaları olayların çıkmasına neden oldu. İstanbul'da sandık bazı görevlilerinin iki yerde birden oy kullandığı kayedilirken, Ankara'da sahte pusulalarla 17 oy kullanıldığı belirtildi.

Edinilen bilgiye göre, Batman'ın Yavuz Selim Mahallesi’ndeki Yavuz Selim İlköğretim Okulu çevresinde, çoğunluğu gençlerden oluşan bir grup, oy kullanmaya gelen vatandaşlara müdahale etti ve araçları taşladı. Polis, söz konusu gruptan üç kişiyi gözaltına aldı.

Van'ın Başkale ilçesinde, jandarma, durumundan kuşkulandığı iki kişiyi izlemeye aldı. Jandarma vatandaşlara oy pusulası dağıttığını görünce kişilere müdahale etti. Oy pusulalarının bir bağımsız aday için evet mührü basılmış pusulalar olduğunu gören jandarma iki kişiyi de yakalayarak karakola götürdü.

Batman'da Yavuzselim Mahallesi'nde bir grubun oy kullanmaya gidenlere taşlı sopalı saldırıda bulunuldu. Bağlır ve Petrolkent mahallelerinde bazı grupların seçmeneri yönlendirmeye çalıştı. Olaylara müdahale eden polisin 15 kişiyi gözaltına aldı.

SAHTE OY İDDİALARI

Keçiören’de Rauf Denktaş Lisesi’nde oy kullanmaya giden 2’si kadın 5 kişinin üzerinde “evet” mühürü basılı oy pusulaları bulunduğu iddiası ortalığı karıştırdı. Bazı vatandaşlar söz konusu 5 kişinin üstünü aramak isteyince tartışma büyüdü. Vatandaşların söz konusu 5 kişiyi tartaklamaya başlayınca, polis devreye girdi. Polis, vatandaşların linç etmeye kalkıştığı kişileri kurtarmak için havaya ateş açtı. Polis, 5 vatandaşı belediye otobüsüne bindirerek, korumaya otobüsüne almaya çalışırken, vatandaşlar otobüsü taşladı. Polis bunun üzerine 5 kişiyi olay yerinden uzaklaştırdı. Bu da tepkiye neden oldu. Polis, olaylarla ilgili bir kadını gözaltına aldı.

Keçiören’de aynı okulda, bir başka sahte oy iddiası daha yaşandı. Vatandaşlar, sahte oy pusulası olduğu gerekçesiyle 06 AC 0012 plakalı aracı durdurdu. Otomobildeki 3 kişiyi tartaklayan vatandaşlar, taşlarla aracın camını kırarken, polis kalabalığı dağıtmak için biber gazı kullanarak, havaya ateş açtı. Polis olaylarla ilgili 13 kişiyi gözaltına aldı.

Bu arada, arabada yapılan aramada, sahte oy bulunamadığı belirtilirken, olaylara ilişkin soruşturmalar sürüyor.

Öte yandan, Gebze Beylikbağı Mahallesi’nde Mimar Sinan İlköğretim Okulu’nda ihbar üzerine üstü aranan Emine Uslu adlı kadının üzerinden 11 sahte oy pusulası çıktı. Sahte pusulalarda, Barış ve Demokrasi Partisi’nin (BDP) desteklediği bağımsız aday Emrullah Bingül için "evet" mührü basılı olduğu belirtilirken, Uslu gözaltına alındı.

İstanbul Küçükçekmece’de polisin oy kullanılan okul bahçesinde kuşkulu kişiler üzerinde yaptığı aramada, 7 kişinin üzerinden sahte oy pusulaları çıktı. Bu kişilerin bağımsız adaylar için işaretlenmiş oy pusulularına bakarak oy kullandıkları savunuldu. Gözaltına alınan kişiler, ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.

DİYARBAKIR'DAKİ İDDİALAR

Diyarbakır’da birçok noktada polislerin 15 metre olan sandık uzaklığı kuralını ihlal ettiği, sandık başına giden polislerin, bağımsız adayların görevlendirdiği müşahitleri sandık başından uzaklaştırdığı belirtildi. Bismil ilçesine bağlı Sadiye köyünde ise bir kişinin sandık başına oturarak tüm köylülerin yerine oy kullandığı iddia edildi. Silvan’ın Kazandağı köyünde oy kullanması mümkün olmayan askerlere, oy kullandırılmak istendiği öne sürüldü. Çınar’da ise Karasungur köyündeki tarım işçilerinin oylarının AKP’lilerce kullanıldığı belirtildi.

Bingöl Selvi beldesinde BDP’nin desteklediği bağımsız aday İdris Baluken için görevlendirilen müşahitlerin saldırıya uğradığı kaydedildi. Kiğı ilçesinde bağımsız aday müşahidi Yunus Görbey uğradığı saldırıda ağır yaralandı. Bakan Cevdet Yılmaz’ın köyü olan Şaban’da karakol komutanının tüm oyları açık kullandırttığı öne sürüldü.

PUSULAYI KESTİLER

Siirt merkezde bulunan Milli Egemenlik İlköğretim Okulu’ndaki oy pusulalarından bağımsız aday Gültan Kışanak’ın ismi kesildi. İtiraz üzerine pusulalar yenilendi.

Bitlis’in Mutki ilçesine bağlı Müzük ve Yukarıkaraboy köylerinde sandık başkanlarının okuma yazma bilmeyen seçmenlere nezaret ederek oylarını AKP’ye verdirdikleri iddia edildi.

Şanlıurfa’da Kürt Dili Araştırma ve Geliştirme Derneği (Kurdî-Der) sorumlusu Halil İbrahim Dodanlı da sahte oy pusulası taşıdığı iddiasıyla, 4 kişi de mükerrer oy kullandığı iddiasıyla gözaltına alındı.

TORBADAN EKSİK PUSULA ÇIKTI

İzmir Karşıyaka Ali Kaya İlköğretim Okulu’nda elinde AKP’nin işaretli olduğu sahte seçmen kâğıdı bulunan bir kadın, oy kullanmadan CHP’lilerce fark edildi. Oyunu Güzelyalı’daki Selma Yiğitalp Anadolu Lisesi’nde kullanan MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, il seçim kurulunun gönderdiği torbalarda 330 oy pusulası olduğu bildirilmesine karşın, içlerinden 313, 314 pusulanın çıktığını öne sürdü.

ZEKA ÖZÜRLÜYE OY

Zeka özürlü bireylerin ehliyetsiz sayılmaları nedeniyle oy kullanmalarının yasak olmasına karşın İstanbul Fatih Gelenbevi Lisesi'ndeki 1337 numaralı sandıkta zeka özürlü bir vatandaşa oy kullandırıldığı bildirildi. Aynı sandıkta bir kişinin birden çok seçmene refakatçılık yaptığı kaydedildi.

Tuzla Endüstri Meslek Lisesi'ndeki 1418 numaralı sandıkta görevli olan İllan Aktaş'ın yasak olmasına AKP rozetli kalem taşıdığı ortaya çıktı. TKP müşahitlerinin müdahalesi üzerine Aktaş, görevinden alındı.

İŞTE MÜKERRER OY

sOL sitesinin haberine göre; İstanbul Suadiye Turhan Mediha Tansel İlköğretim Okulu'ndaki 3413 numaralı sandık kurulu üyesinin hem görevli olduğu sandıkta hem de ikametgahının bulunduğu Suadiye Mihriban Boysan İlköğretim Okulu'ndaki 3408 numaralı sandıkta oy kullandığı ortaya çıktı.

TKP'li müşahitler, İzmir'de de AKP'li sandık görevlisini mükerrer oy kullanırken yakalarken, Vişnezade Mahallesi'ndeki 50. Yıl Süheyla Artam İlköğretim Okulu'nda AKP amblemli kalemi ve sandık görevlisi kılavuzunu görünür bir biçimde masanın üstüne koyan AKP'li sandık görevlisi Şule Kiraz'a müdahale edince tartışma yaşandı. Görevli polis arabasına götürüldü ancak gözaltına alınmadı. TKP'liler görevli hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını bildirdi.

İzmir Bayraklı Kaymakam Özgür Azer İlköğretim Okulu'ndaki 1231 numaralı sandıktaki AKP görevlisi, partili müşahitlere, sandık seçmen listesinde adları olmamasına karşın oy kullandırdı. Olaya tanık olan İnsan Hakları Derneği MYK Üyesi Necla Şengül'ün girişimi üzerine olaya ilişkin olarak tutanak düzenlendi.

Ankara Çankaya Lisesi 1097 numaralı sandıkta arkası mühürlü olmayan 17 tane oy pusulası bulundu.  Seçmenler olaya müdahale ederek, tutanak tuttururken, sandık görevlilerinin sahte pusularla oy kullananları arayarak, yeniden oy kullanmalarını istediği iddia edildi.

İstanbul Fatih Yedikule Lisesi'nde iki polis mükerrer oy kullanmak isterken yakalandı. İsimlerinin seçmen listesinde yer almamasına karşın önce 3272, ardından 3273 sandıkta oy kullanmaya çalışmaları üzerine polisler hakkında TKP'li müşahitlerin müdahalesiyle tutanak tutuldu.Facebook'ta Paylaş

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTWİTTER

Siyaset | Ekonomi | Güncel | Medya | Kültür/Sanat | Manşetler | Tüm Haberler |

© 2011 Gazeteciler Online "Gazetecileronline'da yayımlanan haberler kaynak gösterilerek kullanılabilir." Web Design:ED