CHP’nin Çankaya politikası: “Sen, ben, bizim oğlan”

CHP’nin Çankaya politikası: “Sen, ben, bizim oğlan”

CHP’nin Çankaya Belediye Başkan adayı Alper Taşdelen ile en hırslı rakibi Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat’ın kardeşinin “ortak” olması sürpriz mi?

Tarih: 14 Şubat 2014, 12:51


CHP’nin Çankaya Belediye Başkan adayı Alper Taşdelen ile en hırslı rakibi Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat’ın kardeşinin “ortak” olması sürpriz mi?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkan seçildikten sonra en ciddi sınavı önümüzdeki yerel seçimler. Önceki seçimlerde, referandumlarda Kılıçdaroğlu’nun mazeretleri vardı, “seçmen kütüğüne kaydedilmediği için” oy kullanamamıştı, “genel başkan değişmişti ama parti Baykal döneminin kadrosu tarafından yönetiliyordu…” vs. vs…

Kamuoyu Kılıçdaroğlu’na şimdiye kadar hiçbir genel başkana tanımadığı krediyi tanıdı. Kamuoyunun yanı sıra konjonktür de…

Adına ister “komplo” deyin ister “paralel yapı”, Cumhuriyet tarihi boyunca hiçbir muhalefet partisinin önüne çıkmayan fırsatı CHP’nin önüne serdi.

Ortaya saçılan ses kayıtları, ayakkabı kutuları, para sayma makineleri, para havuzları, villalar, Alo Fatih’ler… Bir muhalefet partisinin arayıp da bulamayacağı bütün malzemeler üstelik hepsi bir arada CHP’nin önünde. Hakkını teslim edelim; CHP de bu “malzemeyi” iyi kullanıyor doğrusu. Salı günü yapılan grup toplantısında da iyi kullandı. Televizyonlar canlı yayınlamasa bile kamuoyu mesajı aldı.

Kullanıyor kullanmasına da bir de yanlışlar olmasa…

Çankaya adaylığı mesela…

30 aday aylardır çalışıyor, her yerde CHP’nin sesini duyurmaya çalışıyor.  O zamana kadar “saltanat imajı” nedeniyle ihtimal verilmeyen, şans tanınmayan, kampanya için en az emek sarf eden biri çıkıyor, aday gösteriliyor: Alper Taşdelen…

Kim bu Alper Taşdelen dediğinizde hemen akla babası, Ankara siyasetinin yakından tanıdığı isim, Doğan Taşdelen geliyor. Yani 1999’da Ankara’yı Melih Gökçek’e teslim eden şahıs…

Tamam, bir genci babasının soyadıyla yargılamayalım.

Alper Taşdelen’nin “tabelası” oldukça iyi… Mülkiye mezunu, yurtdışından master’lı. Başbakanlık Müşavirliği yapmış. Türkiye’nin en büyük kuruluşlarından birinde, Petrol Ofisi’nde Genel Müdür Yardımcılığına kadar yükselmiş.

Sonra ayrılıp ticarete atılmış…

Peki, ticarette ne yapmış?

İçinde yaşadığımız “ileri demokrasi”den çok çok önce şeffaflığı bir ölçüde sağlayan “Ticaret  Sicili” kayıtları var. Herkese de açık.

Biz de baktık 2 ay sonrasının Çankaya Belediye Başkanı’nın ticari başarılarına…

Üç şirketi var Alper Taşdelen’in.

Birinin adı ECES.

Danışmanlık şirketi.

Kurucuları İlksen Taşdelen ve Nurkezban Taşdelen

Ardından İlksen Taşdelen hisselerinin bir kısmını Alper Taşdelen’e devretmiş.

Bir aile şirketi yani…

Ankara’nın meşhur ailelerinden Celepcioğlu’nun, yani meşhur avm CEPA’nın sahiplerinin kızı olan eşi Nurkezban Taşdelen ile birlikte ticari faaliyet göstermişler.

İkinci şirketi, TEK-SOLAR

Kurucuları Barış Tenteoğlu ve Ünal Özbolat

Üçüncü Şirket ise BİL-SOLAR

Kurucuları yine aynı: Barış Tenteoğlu ve Ünal Özbolat

Her iki şirkette de Alper Taşdelen daha sonradan Ünal Özbalat’ın hisselerini devralmış.

Ortaklara biraz yakından bakmak gerekirse;

Barış Tenteoğlu Doğan Taşdelen’in damadı. Yani Çankaya Belediye Başkan namzedinin eniştesi.

Ünal Özbolat da yabancı değil. Yeni Çankaya Belediye Başkanı namzedinin en büyük rakibi, adaylığına en fazla tepki gösteren, en hırslı  aday adayı CHP Milletvekili Durdu Özbolat’ın kardeşi.

Her birinin tanışıklığı Ankara siyasetinin yakından bildiği Doğan Taşdelen’in 90’lardaki Çankaya Belediye Başkanlığı dönemine rastlıyor.

Alper Taşdelen siyasete atılmaya karar verince mi yoksa başka nedenlerden dolayı mı bilemiyoruz, iki şirketini devretmiş.

Şirketlerin faaliyet alanı ise enerji…

Bilmem anlatabildik mi enerjinin kaynağını ve geleceğini…

Bilmem anlatabildik mi CHP’nin Çankaya politikasını…

“Sen, ben, bizim oğlan üçümüz…”

Şimdilik sormuyoruz şirketin hangi işleri yaptığı, damatlarının hemşerisi Hilmi Güler döneminde Enerji Bakanlığı’ndan kaç lisans alıp kime sattıklarını…

Nasıl olsa ortaya çıkar…

Zaten ticaret de ayıp, yasaklı değil…

İlgili haberler:

Vay! Kemal Bey, bu çaba niye? Alper Taşdelen kim?Facebook'ta Paylaş

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTWİTTER

Siyaset | Ekonomi | Güncel | Medya | Kültür/Sanat | Manşetler | Tüm Haberler |

© 2011 Gazeteciler Online "Gazetecileronline'da yayımlanan haberler kaynak gösterilerek kullanılabilir." Web Design:ED