Hükümetten HSYK’ya bildiri misillemesi

Hükümetten HSYK’ya bildiri misillemesi

Hükümet, büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonu nedeniyle yapılan yönetmelik değişikliğine ve darbeyle ikinci operasyonun engellenmesine tepki olarak bildiri yayınlayan HSYK misilleme yaptı

Tarih: 30 Aralık 2013, 12:03


Hükümet, büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonu nedeniyle savcılardan intikam almak için yapılan Adli Kolluk Yönetmeliği değişikliğine ve darbe yapılarak ikinci operasyonun engellenmesine tepki göstererek bildiri yayınlayan Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu’na (HSYK) misilleme yaptı. Adalet Bakanlığı, HSYK’nın açıklama yapma yetkisini elinden aldı. Artık HSYK adına açıklamaları sadece Adalet Bakanı Bekir Bozdağ yapacak.

Habertürk'ün Fevzi Çınar imzasıyla verdiği habere göre; HSYK Başkanı ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, daha önceki bakanlar dönemin de gönderilen “yetki devri” yazısında değişiklik yaptı. “Yetki devri yenilenmesi” yazısıyla bakanın, kurula gönderdiği metinde; “Kurulu yönetme ve temsil etme yetkisi Başkan’a ait olduğundan, HSYK adına yapılacak basın açıklamalarının Başkan tarafından yapılması hususlarında bilgi ve gereğini rica ederim” denildi. Daha önceki yazılarda HSYK adına yapılacak basın açıklamalarında kurul başkanı olan Adalet Bakanı’ndan onay alma şartı vardı.

Bu yazıdan sonra HSYK, son olayda olduğu gibi Danıştay başta olmak üzere, süren davalara veya savcılara destek mahiyetinde açıklama yapamayacak. HSYK adına açıklamayı Adalet Bakanı Bekir Bozdağ yapacak. HSYK’nın son açıklamasına dönemin Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in onay vermediği; kurulun, bakan onayını by-pass etmek için “Genel Kurul kararı” çıkartma yoluna gittiği öğrenildi.

İlgili haberler:


HSYK’dan Erdoğan ve adamlarına ültimatom

İşte darbe yaptıran belge! "Oğul" sorguya çekilecekti

“Artık Türkiye'de Anayasa rafa kaldırılmıştır”

Barodan sert uyarı: Kimse yargıya meydan okuyamazFacebook'ta Paylaş

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTWİTTER

Siyaset | Ekonomi | Güncel | Medya | Kültür/Sanat | Manşetler | Tüm Haberler |

© 2011 Gazeteciler Online "Gazetecileronline'da yayımlanan haberler kaynak gösterilerek kullanılabilir." Web Design:ED