"Reyhanlı'yı El Kaide üstlendi"... Erdoğan'ı da tehdit ettiler

AKP Hükümeti’nin ve Başbakan Erdoğan’ın Suriye yönetiminin, hatta CHP’nin üzerine yıkmaya çalıştığı Reyhanlı’da 53 kişinin yaşamını yitirdiği çifte bombalı saldırıyı El Kaide terör örgütü üstlendi

Tarih: 30 Eylül 2013, 14:40


AKP Hükümeti’nin ve Başbakan Erdoğan’ın Suriye yönetiminin, hatta CHP’nin üzerine yıkmaya çalıştığı Reyhanlı’da 53 kişinin yaşamını yitirdiği çifte bombalı saldırıyı El Kaide terör örgütü üstlendi. El Kaide’nin Suriye’deki diğer kolu olan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD - İngilizcesi: ISIL), AKP Hükümeti’ni de sınır kapılarının açılması için tehdit etti. IŞİD, Reyhanlı’yı vurduklarını şimdi Ankara ve İstanbul’a vuracaklarını söyledi. Böylece hükümetin Türkiye'de ellerini kollarını sallayarak dolaşmalarına, Suriye'ye girmelerine izin verdiği ve destek sağladığı radikal dinciler dönüp kendisini de tehdit etmeye başladı.

Suriye’deki radikal dinci isyancılara ilişkin haberleriyle bilinen Breaking News (breakingnews.sy) haber sitesi, dün El Kaide’ye bağlı IŞİD tarafından yayınlandığını söylediğini bir bildiriyi gündeme getirdi. Söz konusu sitenin Arapça tam metnini verdiğini ve IŞİD’e ait olduğunu yazdığı habere göre; örgüt, bildirisinde, AKP hükümetine seslenerek, IŞİD’in Azaz’ı ele geçirmesinin ardından Türkiye tarafından kapatılan Bab el-Hava ve Beb el-Selame sınır kapılarının açılmasını istedi. Bildiride, “IŞİD’in aslanlarının”, Türkiye’de allahın mesajını yaymaya ve bu toprakları kafirlerden temizleye yakın olduğu belirtildi.

Hükümete ve Tayyip Erdoğan’a pazartesine kadar sınır kapılarının açılması için süre veren IŞİD, “Siz ve arkadaşlarınız kendinizi kollamalısınız. Ülkenize ve halkınıza zulmettiniz, bu yüzden allahın kanunları günahkarlara uygulanmalıdır” dedi.

Örgüt, bildiride ardından sınır kapılarının açılmaması halinde Ankara ve İstanbul’a, Reyhanlı ve Bab El Hava sınır kapasında yaptıkları gibi saldırı düzenleyecekleri tehdidinde bulundu. Örgüt böylece Reyhanlı saldırısını üstlendiğini de duyurmuş oldu.Haberde Reyhanlı’daki saldırıyı bugüne kadar üstlenen olmadığına dikkat çekilirken, bomba yüklü iki ayrı araçla yapılan saldırının ardından Türk kamuoyunun büyük bölümü Suriyeli muhaliflerden kuşkulanmıştı. Reyhanlı’daki saldırıdan sonra ABD’nin Suriye’deki El Kaide’ye ambargo uygulama kararı ile birlikte hükümetin Suriye’deki muhaliflere büyük miktarda silah sevkiyatını engellediği haberleri basına yansımıştı. Bu engellemenin Reyhanlı saldırısından önce yapıldığı, muhaliflerin buna misilleme olarak saldırıyı düzenlediği iddiaları ortaya atılmıştı.

Saldırının ardından Avrupa basınında, El Kaide’nin Suriye kolu El Nusra’nın saldırıyı üstlendiğine ilişkin haberler de yapılmıştı.

İlgili haberler:

Reyhanlı’da şiddetli patlamalar: 46 ölü, 100 yaralı

Reyhanlı katliamını kime yıkacakları belli oldu

Neyi gizliyorsunuz? Reyhanlı saldırılarına sansür

Çarpıcı “Reyhanlı” iddiası: “Suriyeliler yok oldu”

Hükümetin “Reyhanlı” senaryosunda büyük çelişki

Sakladığınız bu mu? Reyhanlı’yı El Kaide üstlendi iddiası

Reyhanlı Kaymakamı, El Kaide militanlarıyla
Facebook'ta Paylaş

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTWİTTER

Siyaset | Ekonomi | Güncel | Medya | Kültür/Sanat | Manşetler | Tüm Haberler |

© 2011 Gazeteciler Online "Gazetecileronline'da yayımlanan haberler kaynak gösterilerek kullanılabilir." Web Design:ED