VGM’de skandalı... Alevi düşmanına açış konuşması

VGM’de skandalı... Alevi düşmanına açış konuşması

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği “Dünya Vakıflar Konferası”na Alevi düşmanı ve Alevilere karşı nefret suçu işleyen bir profesörün açış konuşmasını yapmak üzere davet edildiği ortaya çıktı

Tarih: 11 Eylül 2013, 14:01


Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün (VGM) düzenlediği “Dünya Vakıflar Konferası”na Alevi düşmanı ve Alevilere karşı nefret suçu işleyen bir profesörün açış konuşmasını yapmak üzere davet edildiği ortaya çıktı.

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Aleviler için "Onlardan kız alınmaz, kestikleri yenmez" diyen Rotterdam İslam Üniversitesi Rektörü Ahmet Akgündüz'ün, Başbakanlığa bağlı VGM tarafından düzenlenen ve 23-24 Eylül’de yapılacak olan "Dünya Vakıflar Konferansı"nda açış konuşması yapmak üzere davet edilmesini Meclis gündemine taşıdı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yanıtlanması istemiyle bir soru önergesi veren Ağbaba, Erdoğan’ın söz konusu konferansın açılışında protokol konuşmasını yapacağına dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Basına yansıyan ve www.ahmetakgunduz.com isimli kendi resmi sitesinde de yer alan yazısında Akgündüz ‘Alevilik ile alakalı kırmızı çizgilerimizi tekrar hatırlatmak icab etmektedir’ diyerek Alevilik inancına yönelik açıkça nefret suçu işlemiştir. Alevi yurttaşlarımızı hedef göstererek, ‘Bu grup ile, adları ne olursa olsun, bizim diyaloğumuz olamaz; kestikleri yenmez ve kız alınıp verilemez’ ifadelerini kullanan Akgündüz’ün Başbakanlığa bağlı Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen bir organizasyonda açılış konuşmasını yapacak olması devletin dini, mezhebi, ırkı ve etnik kimliği her ne olursa olsun yurttaşlarına karşı eşit mesafede durması gerekliliğine gölge düşürmektedir.”

Ağbaba, Erdoğan’dan şu sorulara yanıt vermesini istedi:

1- Alevi yurttaşlarımıza yönelik “kız alınmaz, kestikleri yenmez” şeklinde ifadeler kullanılan bir şahsın Başbakanlık tarafından düzenlenen ve şahsınızın Protokol konuşmacısı olarak davet edildiği bir organizasyonda Açılış Konuşması yapmasını uygun buluyor musunuz? Bu durumun sizin de aynı fikirleri paylaştığınız anlamına gelebileceğini düşünüyor musunuz?

2- Prof. Dr. Ahmet Akgündüz’ün Cemevleri’nin ibadethane kabul edilemeyeceği yönündeki beyanının, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti ilkeleri ile bağdaşan bir açıklama olduğunu düşünüyor musunuz? Akgündüz’ün nefret dolu söylemleri için bir adım atılacak mıdır?

3- Alevi yurttaşlarımızın zihninde büyük acıların ve katliamların halen hatırlanmasına sebep olan Yavuz Sultan Selim’in isminin “Alevi Çalıştayları’ndan ve mahallelerden kaldırılmasını teklif etmek tarihin ters çevrildiğinin delilidir” şeklindeki Akgündüz’ün beyanlarını ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirmek mümkün müdür?

4-Alevi yurttaşlarımıza yönelik nefret dolu söylemlerin her geçen arttığı bir ortamda Başbakanlık olarak herhangi bir tedbir almayı düşünüyor musunuz?Facebook'ta Paylaş

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTWİTTER

Siyaset | Ekonomi | Güncel | Medya | Kültür/Sanat | Manşetler | Tüm Haberler |

© 2011 Gazeteciler Online "Gazetecileronline'da yayımlanan haberler kaynak gösterilerek kullanılabilir." Web Design:ED