Polis Ankara'da öyle bir su kullandı ki... 40 yanık

Polis Ankara'da öyle bir su kullandı ki... 40 yanık

AKP’nin Taksim Dayanışması üyelerinden TMMOB'u Gezi Parkı olayları nedeniyle cezalandırmak için yaptığı yasal düzenleme isyana neden oldu. Polisin sert müdahalesi çatışmalara yol açtı

Tarih: 14 Temmuz 2013, 12:03


AKP’nin Taksim Dayanışması üyelerinden Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği’nden (TMMOB) Gezi Parkı olayları nedeniyle cezalandırmak için yaptığı yasal düzenleme isyana neden oldu. Polisin gösterilere sert müdahalesi çatışmalara yol açtı. Taksim’de aralarında esnafların da olduğu eli sopalı milisler halka saldırdı. Hatay gaz terörü estirilirken, Ankara’da polis halka kimyasal su sıktı, 40 kişinin bedenlerinde büyük yanıklar oluştu.

TMMOB’a bağlı odaların üyesi mimar, mühendis ve plancılar dün hem Ankara’da hem de İstanbul’da, TMMOB’un plan ve projelerdeki vize yetkisini kaldıran düzenlemeyi “TMMOB bu torbaya sığmaz” diye protesto etti. Ankara Güvenpark’taki eylem olaysız sonuçlanırken, İstanbul’da binlerce mimar, mühendis ve vatandaş toplandı. Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş taraftar grupları da mimar ve mühendislere destek verdi.Galatasaray Meydanı’nda toplanan 10 bini aşkın kişi, düzenlemeyi protesto eden, hükümetin istifasını isteyen sloganlar atarak Taksim Meydanı’na kadar yürümek istedi. Ancak polis, kalabalığa gaz bombaları ve tazyikli suyla müdahale etti. Vatandaşlar da polisin uyguladığı şiddete taş ve şişelerle karşılık verince çatışma çıktı.

Gaz bombaları ve tazyikli sudan kaçan vatandaşlar ara sokaklara dağılınca polis akrep denilen zırhlı araçlar vatandaşları kovaladı, plastik mermi ve gaz bombaları yağdırdı. Dağılan kalabalıkla ise defalarca ara sokaklardan çıkıp tekrar İstiklal Caddesi’nde toplanırken, polis sert müdahaleyi sürdürdü.

AKP'NİN MİLİSLERİ YİNE SAHNEDE

Çatışma gece geç saatlere kadar sürerken, bu sırada AKP’nin eli sopalı milisleri de sahneye çıktı. Bu eli sopalılara bazı esnaflar da destek verdi. Eli sopalı milislir ve esnaflar kıstırdıkları vatandaşları polisin gözleri önünde tekme tokat dövdü.

Yurt Gazetesi’nin haberine göre; Ayhan Işık sokakta eli sopalı 20-30 kişilik bir grup gazetecilere ve eylemcilere saldırdı. Ayhan Işık Sokak'ta esnafın saldırdığı gazetecilerden biri de Ahmet Şık'tı. Esnaflar halkın tepkisi sonucu dükkanlarına döndü.Olaylar sırasında, Sadri Alışık Sokak’ta bir sivilin göstericilere silah çektiği ve havaya ateş ettiği ileri sürülürken polisin esnafları vatandaşlara karşı kışkırtmak için gaz bombaları ve plastik mermi tüfekleri işyerlerinin camlarını hedef alarak ateş ettiği ve bazı işyerlerinin vitrinlerinin zarar görmesine neden olduğu iddia edildi.

Olaylarda gaz bombaları fişekleri ve plastik mermiyle yaralananlar olduğu, birçok kişinin gözaltına alındığı bildirilirken, gözaltına alınınlardan birinin Yardımcı Doçent Doktor Osman Erden olduğu öğrenildi. Ağzı kan içindeki Osman Erden gözaltına alındığı sırada "Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde hocayım" diye bağırdı. Çevik kuvvet ekipleri, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü'nde öğretim üyesi olan Yardımcı Doçent Doktor Osman Erden'i ve diğer 3 eylemciyi çevik kuvvet minibüsüne bindirdi. Erden’in gece serbest bırakıldığı bildirildi.Galatasaray Meydanı'nda açıklama yapan Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhçu, AKP’nin geçirdiği yasa değişikliğine sert tepki gösterdi. Muhçu açıklamasında, “Bu yasa değişikliği gündeme geldiğinde Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile yapılan görüşmede, yasanın bir daha gündeme gelmeyeceğini söylenmişti. Şimdi görüyoruz ki aradan geçen zamanda bir bakanın sözüne güvenilmiyor. AKP bir gece yarısı operasyonu ile yasayı geçirdi. Ama biz bu haksızlığa karşı Gezi ruhuyla, halkımızla birlikte meydan okumaya devam edeceğiz” dedi.

ANKARA KİMSAYAL TERÖR: 40 YANIK

TMMOB'a ilişkin yasa değişikliği Ankara'da da protesto edildi. Ankara'da TMMOB üyelerinin önü polis barikatları ile kapatıldı. Ankara'da ise Güvenpark'a yürümek isteyen mimar ve mühendisler Meşrutiyet Caddesi'nde kurulan polis barikatıyla durduruldu. Barıkatın açılmasının ardından kitle Güvenpark’a yürürüdü.Ankara dışından gelen mimar ve mühendisleri Güvenpark'ta toplanmasınının ardından TMMOB Genel Başkanı Mehmet Soğancı konuşma yaptı. AKP'ye seslenen Soğancı, "Örgüt arama TMMOB burada" dedi.

Soğancı, Taksim Dayanışma üyeleri ile birlikte birçok TMMOB üyesinin de gözaltına alındığını belirterek, şunları söyledi:

"AKP, 9 Temmuz 2013 Salı gecesi Meclis Genel Kurulu‘na getirdiği korsan bir önerge ve içtüzüğe aykırı bir görüşme yöntemiyle TMMOB‘nin yetkilerini kısıtlayan yasa değişikliğini Torba Yasa içinde geçirdi.

Evet AKP, TMMOB‘yi hedef seçti...

Çünkü TMMOB ve Odaları; AKP’nin kentler üzerindeki oyununa karşı durdu, 'kentsel dönüşüm' adı altında
‘rantsal dönüşüme’ karşı çıktı; çünkü TMMOB ve odaları;

Yayınladıkları raporlar, basın açıklamaları, açtıkları davalarla AKP‘nin ormanları, kıyıları, meraları; suyumuzu, toprağımızı yağmalamasının önünde durdular,

Çünkü TMMOB ve Odaları;

Neoliberal politikalarla bu ülkenin yağmalanmasına karşı, kamu yararı için mücadele ettiler.

Çünkü TMMOB ve Odaları;

Yağma ve talana karşı mücadelenin sembolü olan Gezi Parkı direnişinde bir meslek odası sorumluluğu ve bilinciyle hareket ettiler.

 TMMOB bundan sonra da mücadelesini aynı kararlılıkla, gücünü örgütlülüğünden ve halktan alarak, bilimin ve tekniğin ışığında kamu yararına sürdürecektir.

AKP‘nin ne gözaltıları, ne gece yarısı baskınlarıyla geçirdiği yasal düzenlemeler TMMOB‘nin mücadelesini durduramayacaktır.

TMMOB, yüreğindeki insan sevgisini ve yurtseverliği, baskı ve zulüm yöntemlerinin söküp atamayacağının bilinci içinde, bilimi ve tekniği emperyalizmin ve sömürgenlerin değil, emekçi halkımızın hizmetine sunmak için, her çabayı güçlendirerek sürdürme yolunda inançlı ve kararlıdır. Mücadelesini aynı kararlılıkla sürdürecektir."


AKP’nin TMMOB’a yaptığı sivil darbe Ankar’da Dikmen ve Kennedy Caddesi’nde akşam toplanan kalabalık tarafından da protesto edilirken, burada polisin müdahalesi üzerine çatışma çatışma çıktı.soL'un haberine göre; Polis, Kennedy Caddesi ve Dikmen'nde toplanan kalabalığa TOMA’lardan içinde sıvılaştırılmış bir gazı olduğu sanılan yakıcı bir madde bulunan köpüklü su sıktı. Bu tazyikli su sonucu tam 40 kişinin yaralandığı bildirildi. Yaralananların vücutlarının kıpkırmızı olduğu ve 3. derece yanık oluştuğu dikkat çekti.

HATAY’DA POLİS TERÖRÜR, GAZ BULUTLARI

Hatay’da Abdullah Cömert’in öldürülüşünün 40. gününde ailesi tarafından mevlit okutulmasının ardından akşam Armutlu Mahallesi’nde toplanan binlerce Cömert’in ve Ali İsmail Korkmaz’ın öldürülmesini, faillerinin bulunmamasını protesto etti. Polis, gösteriye yine görülmemiş sertlikte müdahalede bulunarak çatışma çıkarttı. Vatandaşlar polise taşlarla ve havai fişeklerle karşılık verirken, timlerin ve TOMA’ların ilerlemesini engellemek için yollara zeytinyağı döktü.

Polin görülmemiş şiddeti vatandaşları sinirlendirdi. Bazı vatandaşlar barikat kurulsun diye eski eşyalarını gençlere verdi. Polisler vatandaşların bu tepkilerini dikkate alarak geri çekilmesi gerekirken, çatışmaları daha da kışkırtmak istercesine evlere gaz bombası attı. Bir kişinin akrep denilen zırhı araca silahla ateş ettiği belirtildi.

Polisin müdahaleler sırasında vatandaşları Taksim’de daha önce yaptığı gibi gaz bombası yağdırdığı ve mahallenin gaz bulutları altında kaldığı belirtilirken, olaylarda 20 dolayında kişinin gaz fişeklerinin başlarına ve vücutları hedef alınarak atılması nedeniyle yaralandığı bildirildi. Yaralıların hastanelere kaldırılarak tedavi altına alındığı kaydedildi.

Taksim’de milislerin bir genci dövmesinin görüntüleri:
Facebook'ta Paylaş

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTWİTTER

Siyaset | Ekonomi | Güncel | Medya | Kültür/Sanat | Manşetler | Tüm Haberler |

© 2011 Gazeteciler Online "Gazetecileronline'da yayımlanan haberler kaynak gösterilerek kullanılabilir." Web Design:ED