Ankara’da dehşet... Gözü dönmüş polis terör estirdi

Ankara’da dehşet... Gözü dönmüş polis terör estirdi

Ankara’yı cehenneme döndüren çatışmalarda, polisin, düşmanların savaşta bile yapmadığını yaparak, yaralıların tedavi edildiği revirleri bile bastığı ve revirlere gaz bombası attığı bildirildi

Tarih: 03 Haziran 2013, 13:31


Ankara’daki dün kenti cehenneme döndüren çatışmalarda, polisin, düşmanların savaşta bile yapmadığını yaparak, yaralı göstericilerin ilk tedavilerinin yapıldığı revirleri bile bastığı ve revirlere gaz bombası attığı, doktorları gözaltına aldığı açıklandı. Polis, gözaltına alınanları savunmaya çalışan avukatlara emniyete sokmazken, çatışmalarda, bir kişi kullandığı sivil plakalı aracı eylemcilerin üzerine sürdü, bir vatandaş ezilerek ağır yaralandı. Ankara'da yüzlerce ağır yaralanın olduğu bildirildi.

ZORBALIĞA BAK!

Ankara’da gece Cebeci’den Maltepe’ye, Sıhhiye’den Ayrancı ve Kavaklıdere’ye kadar uzanan bölgede yaşanan çatışmalar sırasında, bölgedeki bütün yolların trafiğe kapalı olmasına karşın sivil bir araç, Kızılay Meydanı’na girdi. Plakasının 61 ES 459 olduğu iddia edilen ve içinde biri kadın iki kişinin bulunduğu araç, meydanın ortasında eylemcilerin ortasına daldı. Arabayı kullanan kişi, aracı eylemci vatandaşların üzerine sürdü. Eylemciler kaçışırken, kendini kurtaramayan bir vatandaş aracın altında kaldı.

Ağır yaralanan vatandaş, hastaneye kaldırılırken, kimliği belirlenemeyen kişilerin kullandığı araç hızla olay yerinden uzaklaştı.

REVİRLERE BASKIN

Bu arada polis, dünkü çatışmalar sırasında, yaralanan vatandaşlara ilk tıbbi müdahalelerin yapılması için Mülkiyeliler Birliği, Kızılay Alışveriş Merkezi, Leman Cafe ile Nazım Hikmet Kültür Merkezi gibi yerlere polis baskın düzenledi. Polis, buralarda tedavisi yapılan göstericiler ile yaralıları tedavi eden doktorları gözaltına alarak emniyete götürdü.

Ankara’daki sabaha kadar süren çatışmalarda gözaltına alınanların sayısının 500’ü geçtiği bildirilirken, gözaltındaki vatandaşları savunmak için Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne giden avukatlar içeri sokulmadı ve müvekilleriyle görüşmeleri engellendi. Avukatlar sabaha kadar beklemelerine karşın içeri alınmadı.

AVUKATLARI İÇERİ ALMADILAR

Bunun üzerine 200 dolayında avukat, emniyetin önünde gösteri yaparak, “Faşizme karşı omuz omuza” diye sloganlar atarak, içeri alınmamalarını protesto ederken, avukatlar Sendika.org’a, emniyetin önündeki bir sivil polisin, polislere “Dağıtın lan şunları” diye emir verdiğini söyledi.

Ankara Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Özden Şener, dün gece yaşananlara ilişkin bugün yaptığı açıklamada, siyah Renault Laguna arabanın çarptığı gencin bir doktor tarafından ambulansla Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldüğünü, durumunun ağır olduğunu bildirdi.

YÜZLERCE AĞIR YARALI VAR

Kafasından kurşunla yaralanan 26 yaşındaki Ethem Sarısülük adlı gencin ise kurtulmasının zor olduğunu söyleyen Şener, genç bir kadının ise kafatası kırığı ile Hacettepe Hastanesi'nde yoğun bakıma alındığını açıkladı. Ankara’nın büyük sanayi sitelerinden OSTİM'de kaynak işçisi olan ve kafasından kurşunla yaralanan bir başka erkeğin ise durumunun ağır olduğunu bildirdi.

Hürriyet’in haberine göre; Şener, bunlar dışında yüzlerce kişinin göz kayıpları, kafa, ayak, kalça kemikleri kırıkları nedeniyle hastanelere kaldırıldığını söyledi. Bunların da hayat boyu sürecek ağır sonuçları olacağını bildiren Şener, polisin gaz kapsüllerini, sanki tabanca kullanıyor gibi doğrudan vatandaşların kafasına gözüne hedef alarak attığını anlattı.

"SAVAŞTA BİLE YAPILMAZ"

Polisin, gönüllü olarak revire çevrilen Mülkiyeliler Birliği, Kızılay Alışveriş Merkezi, Leman Cafe ile Nazım Hikmet Kültür Merkezi'ne yapılan polis baskınını da doğrularak, hem yaralıları hem de çok sayıda doktorun gözaltına aldığını söyleyen Şener, şunları söyledi:

"Uluslararası sözleşmeler savaşta bile sağlık birimlerine dokunulamayacağını, sağlık araçlarının yollarının kesilemeyeceğini hükme bağlar. Kolluk güçleri, sağlık birimlerine ya yaralandıkları için girebilirler ya da yaralı getirdikleri zaman. Bunun dışında hiçbir şekilde tıbbi müdahalenin yapıldığı bir yere kimse giremez. Ama bu kural dün Ankara'da yerler bir edildi. Arkadaşlarımız dün saatlerce gaza maruz bırakıldılar, gözaltına alındılar."

"MADIMAK'TA GİBİ HİSSETTİM"

Başkan Şener, dün Mülkiyeliler Birliği'nde yaralılara müdahale ederken polisin kuşatması ve gaz bombardımanı altında kalan bir doktor arkadaşının, "Kendimi tıpkı Madımak Oteli'nde gibi hissettim. Bizi öldürmeye çalıştılar" dediğini söyledi.

Fotoğraf: Sendika.org

İlgili haberler:


Polis, silah kullanırken yakalandı... Diktaya ilk kurban


Polis “Türk Baharı”na kurşun sıktı... Ankara’da 400 yaralı

Ankara’daki savaş büyüyor... TBMM, hedefteFacebook'ta Paylaş

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTWİTTER

Siyaset | Ekonomi | Güncel | Medya | Kültür/Sanat | Manşetler | Tüm Haberler |

© 2011 Gazeteciler Online "Gazetecileronline'da yayımlanan haberler kaynak gösterilerek kullanılabilir." Web Design:ED